Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1114 postów 561 komentarzy

Kwarantanna Plus

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z cyklu: III RP pokonuje (bohatersko!) samotworzone problemy.

W ramach luzowania lockdownu weszło jakiś czas temu w życie kolejne rozporządzenie, mające ustanowić wyjątki dla systemu kwarantanny w Polsce. Napisane oczywiście okropnie, literalnie stanowiło, że: „obowiązku odbywania kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną (…) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach” (rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. i  z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii). Czyli, dosłownie - obowiązkowi pozostania w miejscu zamieszkania nie podlegają osoby mieszkające zagranicą przybywające do Polski w celach zarobkowych. Jasne – prawda? Mieszkasz – poza Polską, do Polski – przybywasz w związku z pracą. Przyjeżdżasz SŁUŻBOWO I ŻEBY ZAROBIĆ. A więc – przepis dla Ukraińców jadących na polskie pola i dla zatrudnionych w korpo, a odwiedzających ich oddziały w Polsce. Jasne, nie?

 

Otóż nie, bo Polacy zrozumieli tak, jak chcieli zrozumieć, zresztą przecież i tak nikt nie wie gdzie i po co po polsku stawia się przecinki. Czyli uznano, że chodzi o wszystkich mieszkających zagranicą w celach zarobkowych – którzy przyjeżdżają do Polski. Zatem – mieszkasz i pracujesz sobie gdzie bądź, byle poza Polską, a do niej ot tak, przyjeżdżasz. A zatem miałoby to być zwolnienie z kwarantanny całej polskiej emigracji zarobkowej! „No bo kto by do licha jechał do Polski w celach zarobkowych!” – szczerze wzruszali ramionami Polacy w UK, często przybywający na Wyspach od lat, a więc i nie znający poziomu ukrainizacji naszego rynku pracy.

 

Naczelnik Olszewski wiecznie żywy

 

Nie koniec jednak na tym – z rodakami z Zachodu zgodziła się i… Straż Graniczna, wydając własną interpretację rzeczonego przepisu, w wyniku czego faktycznie na tymczasowych przejściach Polacy pokazują cokolwiek – jakiś odcinek pensji, xero umowy o pracę z UK czy Holandii i są do Polski wpuszczani. Zupełnie przeciwnego zdania jest natomiast Sanepid, który stoi na gruncie litery i upiera się, że wpuszczać bez kwarantanny nie wolno, bo przecież przepis stanowi inaczej.

 

Tym razem wyszło na ludzkie, bo (o dziwo) uznano widać, że niemożliwe, by napisano tak głupio, jak naprawdę napisano i siłą rozpędu nasi imigranci odwiedzają kraj już bez większych przeszkód, pomimo dąsania się Sanepidu i miejscami jeszcze pojawiających się sprzecznych stanowisk SG – no i wbrew wciąż istniejącemu zapisowi, że „co do zasady wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie”. Po prostu, jak to w III RP – prawo sobie, a życie sobie…

 

Co ciekawe przy tym – tym razem idiotycznie napisanego przepisu nie przygotowało ministerstwo zdrowia, czyli główny ośrodek prawodawczy w Polsce okresu epidemii, tylko połączone siły MSW i MSZ, co może tłumaczyć niespójność którego to już z długiej listy zakazów, nakazów i regulacji zrzucanych na koronawirusa niczym opryski na stonkę. Czego się nie tknąć – od spraw granicznych, po właśnie przyjętą kuriozalną ustawę o kolejnych (tych samych? powtórzonych? dokończonych?) wyborach prezydenckich kwalifikuje się w całości do podręcznika złych praktyk i jeszcze gorszych efektów legislacyjnych, a zatem służy dalszemu obniżeniu poziomu praworządności i kultury prawnej w Polsce. Nieprzypadkowo przecież patronem całej kasty polityczno-urzędniczej III RP powinien być pamiętny Naczelnik Olszewski, tłumaczący Nikodemowi Dyzmie, że „przepisy często bywają sprzeczne, więc on co – musi je sprzecznie wykonywać!”.

 

Po co to wszystko?

 

A już zupełnie na marginesie pozostaje zaduma nad samym sensem dalszej kwarantanny po stwierdzeniu w kraju przeszło 24,5 tysiąca zarażeń koronawirusem. Skoro bowiem już on u nas jest – to przed czym niby u licha mają nas strzec zamknięte (ale uchylone) granice? W istocie dalsze trwanie akurat przy tym rozwiązaniu (?), a nawet jego rozszerzanie w Europie (w UK kwarantanna po raz pierwszy zostanie wdrożona dopiero od 8. czerwca, a więc już po zakończeniu lockdownu) – to już czysty populizm, ukłon wobec pierwotnego strachu, że „obcy naniosą nam choróbsk!”. Bo przecież racjonalnie – skoro choroba już u nas była i jest nadal, to co nam niby jeszcze mają przywlec? 

 

Zwłaszcza, że dolegliwości najgorsze i najpoważniejsze w skutkach: woluntaryzm prawny, niechlujstwo legislacyjne i bezmyślność gospodarcza – to przecież polskie choroby wrodzone, stale towarzyszące wirusowi znanemu jako III RP. I żadna kwarantanna im nie straszna…

 

Konrad Rękas

Konserwatyzm.pl

 

  

KOMENTARZE

 • "Kwarantanna Plus"
  -----------
  Przecież globalna akcja - pt. Świrus Plus - nie może przynosić innego efektu - od założonego przez świrosodawcę. Dlatego np. Kwarantanna Plus - naprowadza/koryguje akcję - Świrus Plus - na właściwe tory.
  Wniosek?
  W Ameryce z kolei - Świrusa Plus - naprowadza tam na właściwe tory - Czarny Rasizm Plus uruchomiony na tę okoliczność przez ichnia - Żymokomunę Plus - aby zoperować tam po swojemu - Białą Amerykę Minus. Minus!
 • Kultura prawna?!?!
  U NAS?!!!!! Człeku, w mojej dziedzinie zawodowej przepisy piszą idioci, w dodatku będący w stanie stałej histerii. Albo zdrajcy. Tertium non datur, a zjawisko to się nasila. Świadoma odpowiedzialności karnej za "lżenie organów", publicznie oświadczam jak wyżej. Nie jet to tylko mój pogląd. Jest to fakt. Można go udowodnić. Ale to by był cały elaborat.
 • A może to wszytko po to, aby epidemia się rozbuchała na wybory
  i żeby warszawkę wsadzić do kopert?
 • @bez kropki 09:25:36
  No to po co tych idiotów posyłasz do sejmu?
 • @interesariusz z PL 10:08:00
  Nie przypisuj mi swoich błędów. Nie masz danych o tym dokąd i kogo posłałam.
 • autor
  Idioci dorwali sie do wladzy(na pocieszenie w wiekszosci panstw tez) i ani oni ani ci ktorzy ich mianowali nie maja zamiaru ustapic.
 • 5*
  Jednak pewne sprawy, jak kombinuje rząd są niedoceniane: nie ma komu zbierać truskawek, potem przyjdą inne owoce do zbioru a Ukraińcy kupują sobie u siebie Karty Polaka hurtowo za kilkaset dolarów. O tych "Polaków" tu chodzi, taż oni samoloty po niech na Ukrainę wysyłają. I dlatego oni, tzn rząd się tak plącze w swoich rozporządzeniach. A Ukraina wyprzedziła już Polskę z zarażeniach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031